Nekla - turystyka.nekla.eu

orkiestra_nekla_banner.jpg fb064adc54dab3a8492f6bb9719fef48
Historia
2012-02-21 Marcin Zdziabek
Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię

|

1996 r: „A może by tak zrobić orkiestrę w Nekli?” – S. Konieczny

|

|

|

|

|

|

 Od takiej myśli rozpoczyna się cała historia. W roku 1996 w Nekli powstaje zespół werblistek, który staje się podstawą do stworzenia większego zespołu instrumentalnego. Formalnie Orkiestra Dęta Nekielskiego Ośrodka Kultury zawiązuje się w lutym 1997 roku. Jej pierwotny skład tworzy grupa inicjatorów złożona z zaledwie 11 muzyków:

 1. Stanisław Konieczny     – pomysłodawca
 2. Przemysław Konieczny
 3. Jerzy Grychowski
 4. Kazimierz Szczygieł
 5. Stanisław Wiśniewski
 6. Adam Hadada
 7. Tadeusz Hadada
 8. Dariusz Bindulski
 9. Czesław Maćczak
 10. Jerzy Zakrzewski
 11. Paweł Tokłowicz

 

W czerwcu 1997 roku kapelmistrzem orkiestry zostaje Eugeniusz Drewniak. Krótko po nim do zespołu dołącza Czesław Niesuchorski, Karolina Drewniak i Łukasz Drewniak.

Pierwsze lata funkcjonowania to okres intensywnego rozwoju. Ciągłe pozyskiwanie nowych instrumentów i muzyków pozwoliło osiągnąć pułap 30 członków. U boku orkiestry pojawia się też grupa choreograficzna, którą początkowo prowadzą dwie dziewczyny z grupy choreograficznej Orkiestry Dętej z Grodziska Wielkopolskiego. Następnie od stycznia 2000 dowodzenie aż do dnia dzisiejszego przejmuje Pani Gabriela Drewniak, żona ówczesnego kapelmistrza.

Od roku 2003 orkiestra rozpoczyna pracę nad stworzeniem musztry paradnej. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu stajemy się jedną z najlepszych orkiestr w kraju w tej dziedzinie! Ciężka praca owocuje zdobyciem wielu nagród i wyróżnień, z których najważniejsza to drugie miejsce na poziomie ogólnopolskim w kategorii musztra paradna w roku 2007. Orkiestra rozszerza obszar swojej działalności także poza granice naszego kraju, występuje w Czechach, na Węgrzech i w Niemczech. Festiwale krajowe m.in. w Krajence czy w Szamocinie wpisują się na stałe w kalendarz zespołu.

Poza musztrą paradną orkiestra wykonuje także koncerty okazjonalne oraz przemarsze. Po roku 2007, w którym to odbyło się 10 lecie istnienia włączona została do repertuaru muzyka klasyczna, popowa oraz bigbandowa. Utwory Michaela Jackosona, The Doors, Louisa Armstronga czy The Beatles przez długi okres czasu rozbrzmiewają z instrumentów.

W tym czasie duża część osób z różnych względów opuszcza zespół, co zdecydowanie obniża możliwości pokazowe. Show paradne, które kiedyś było wizytówką zostaje zamienione na koncerty z mieszanką stylów. Zwieńczeniem tego okresu było 15-lecie orkiestry w roku 2012, podczas którego zespół miał przyjemność wystąpić z solistą teatru muzycznego w Poznaniu, Panem Markiem Czajką. Poza tym zaprezentowany został wtedy pełen przekrój światowej muzyki.

Ostatnie lata były dla działalności orkiestry niezwykle trudne. Pogarszająca się kondycja sprzętu, problemy zdrowotne kapelmistrza oraz spadek popytu na działalność orkiestrową doprowadziły do kryzysu. W roku 2016 działalność orkiestry zostaje zawieszona, pojawia się wiele spekulacji, co do działalności i funkcjonowania zespołu. Po długiej i ciężkiej chorobie 7 października 2016 roku umiera kapelmistrz Eugeniusz Drewniak. Wydaje się, że może to być koniec orkiestry w Nekli.

Jednak dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu członków zespołu, którzy nie pozwolili zaprzepaścić prawie 20 lat pracy udaje się przywrócić cotygodniowe próby. Rozpoczęto współpracę z synem Pana Eugeniusza, Łukaszem. Najpierw nieśmiało i nieoficjalnie, a w styczniu 2017 z pełnym przekonaniem stanowisko dyrygenckie zostaje powierzone kapelmistrzowi Łukaszowi Drewniakowi. Orkiestra na dobre powstaje z kolan. Rozpoczyna się okres wielu zmian, obejmujący wszystkie sektory funkcjonowania zespołu. Nowy repertuar, nowe podejście do muzyki, nowe stroje, nowy harmonogram występów i prób, nowi instrumentaliści. Wszystko po to, żeby osiągnąć postawiony cel: zorganizowanie niezapomnianego jubileuszu 20-lecia istnienia orkiestry w hołdzie zmarłemu kapelmistrzowi Eugeniuszowi!

Kilka miesięcy intensywnej pracy, wiele godzin prób i ćwiczeń pozwala w dniu 9 września 2017 roku wybrać się w „niesamowitą muzyczną podróż”. Prawie 3 godzinny koncert pełen wielu niespodzianek, solistów instrumentalnych i wokalnych, odznaczeń i wspomnień pozwala zgromadzonej publiczności poznać na nowo Nekielską Orkiestrę Dętą. Zaprezentowany repertuar pełen nowoczesnej muzyki rozrywkowej w zupełnie niestandardowym wydaniu spotyka się z bardzo pozytywnym przyjęciem zarówno wśród starszej jak i młodszej części publiczności. Queen, Abba, Jackson, LMFAO, Poparzeni Kawą Trzy, Deep Purple, PSY, Katy Perry i wielu innych to nasza nowa wizytówka.

Po uznanym za wielki suckes koncercie jubileuszowym dochodzi do kolejnych roszad w orkiestrze. Pracę z naszym zespołem kończą kapelmistrz Łukasz Drewniak i choreograf Gabriela Drewniak. Na ich następców zostają wybrani odpowiednio Wojciech Olejnik i Ewelina Grzybowska. Pod ich przywództwem orkiestra wraz z grupą choreograficzną przechodzi dalsze zmiany. Wraz z wzrastającym poziomem muzycznym odświeżone zostaje także wyposażenie muzyczne. Zakupione zostają nowe instrumenty, dzięki czemu możliwe jest uruchomienie naboru na nowych członków orkiestry. 

Rok 2018 upływa pod znakiem prób, szlifowania nowego repertuaru i uświetniania corocznych imprez regionalnych. Celem zespołu jest przygotowanie się do sezonu 2019, gdzie mamy nadzieję pokazać publiczności Orkiestrę Dętą NOK Nekla w nowoczesnej formie muzycznej i organizacyjnej.

 

Chcecie posłuchać nas na żywo? Uświetnić swoją uroczystość dzięki obecności orkiestry dętej?

Zapraszamy do kontaktu! 

Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię
2019.jpg dd06bc98621771d4290d1015a8967717
logo portalu orkiestry dete.jpg cfb8bd86102ff5b4aa0776efa76cb1d2