|
1996 r: „A może by tak zrobić orkiestrę w Nekli?” – S. Konieczny|
|
|
Od takiej myśli rozpoczyna się cała historia. W roku 1996 w Nekli powstaje zespół werblistek, który staje się podstawą do stworzenia większego zespołu instrumentalnego. Formalnie Orkiestra Dęta Nekielskiego Ośrodka Kultury zawiązuje się w lutym 1997 roku. Jej pierwotny skład tworzy grupa inicjatorów złożona z zaledwie 11 muzyków:
- Stanisław Konieczny – pomysłodawca
- Przemysław Konieczny
- Jerzy Grychowski
- Kazimierz Szczygieł
- Stanisław Wiśniewski
- Adam Hadada
- Tadeusz Hadada
- Dariusz Bindulski
- Czesław Maćczak
- Jerzy Zakrzewski
- Paweł Tokłowicz
W czerwcu 1997 roku kapelmistrzem orkiestry zostaje Eugeniusz Drewniak. Krótko po nim do zespołu dołącza Czesław Niesuchorski, Karolina Drewniak i Łukasz Drewniak.
Pierwsze lata funkcjonowania to okres intensywnego rozwoju. Ciągłe pozyskiwanie nowych instrumentów i muzyków pozwoliło osiągnąć pułap 30 członków. U boku orkiestry pojawia się też grupa choreograficzna, którą początkowo prowadzą dwie dziewczyny z grupy choreograficznej Orkiestry Dętej z Grodziska Wielkopolskiego. Następnie od stycznia 2000 dowodzenie aż do dnia dzisiejszego przejmuje Pani Gabriela Drewniak, żona ówczesnego kapelmistrza.
Pierwsze lata funkcjonowania to okres intensywnej racy i rozwoju. U boku orkiestry pojawia się grupa choreograficzna, nad którą od stycznia 2000 roku dowodzenie przejmuje pani Gabriela Drewniak, żona ówczesnego kapelmistrza.
Ciężka praca owocuje zdobyciem wielu nagród i wyróżnień zarówno w kraju, jak i zagranicą. Po roku 2007, w którym to odbyło się 10 lecie istnienia, włączona została do repertuaru muzyka klasyczna, popowa oraz bigbandowa. Show paradne, które kiedyś było wizytówką zamieniono na koncerty z mieszanką stylów. Zwieńczeniem tego okresu było 15-lecie orkiestry w roku 2012, podczas którego zespół wystąpił z solistą teatru muzycznego w Poznaniu, panem Markiem Czajką.
Kolejne lata były dla działalności orkiestry trudne. Po długiej i ciężkiej chorobie 7 października 2016 roku umiera kapelmistrz Eugeniusz Drewniak. Wydaje się, że może to być koniec orkiestry w Nekli, jednak dzięki zaangażowaniu członków zespołu, udaje się przywrócić próby. Rozpoczęto współpracę z synem pana Eugeniusza, Łukaszem. Rozpoczyna się okres wielu zmian: nowy repertuar, stroje nowe i podejście do muzyki. Wszystko po to, żeby osiągnąć postawiony cel: zorganizowanie niezapomnianego jubileuszu 20-lecia istnienia orkiestry. Po koncercie jubileuszowym dochodzi do kolejnych zmian. Pracę z naszym zespołem kończą kapelmistrz Łukasz Drewniak i choreograf Gabriela Drewniak.
Prowadzenie orkiestry zostaje powierzone profesjonaliście, Wojciechowi Olejnikowi, a grupę choreograficzną obejmuje Ewelina Grzybowska. Rok 2018 upływa pod znakiem prób, szlifowania nowego repertuaru i uświetniania corocznych imprez regionalnych. Orkiestra ciągle się rozwija. Zyskuje nowych instruktorów Alberta Kołodziejczaka – sekcja perkusji oraz Michała Banasiaka – sekcja dęta drewniana, by w profesjonalny sposób kształcić muzyków dzięki organizacji zajęć indywidualnych i wyjazdów warsztatowych. Celem zespołu jest przygotowanie się do przyszłych sezonów artystycznych z nadzieją przedstawienia orkiestry w nowoczesnej formie muzycznej i organizacyjnej.
Plany rozwoju krzyżuje w 2020 pandemia. Próby zostają zawieszone, przenosimy się do trybu lekcji on-line by podtrzymać namiastkę wspólnego grania.
Efektem tych działań było kilka bardzo udanych a zarazem nietypowych nagrań audio-wizualnych, które spotkały się z dużym uznaniem i zainteresowaniem medialnym. Ten trudny dla wszystkich okres orkiestra poświęciła także na dodatkową naukę podstaw harmonii i kształcenia słuchu w trakcie elektronicznych wykładów prowadzonych przez kapelmistrza i instruktorów
Mimo przeciwności orkiestra wraca z przytupem na scenę, by w styczniu 2022 roku wystąpić z koncertami utworów świąteczno-kolędowych, w towarzystwie wybitnego solisty Sławomira Olgierda Kramma.
3-go września 2022 roku na nekielskim rynku miało miejsce istotne wydarzenie dla muzycznej historii naszej gminy. Zadziało się to za sprawą srebrnego jubileuszu Orkiestry Dętej Nekielskiego Ośrodka Kultury, która świętuje 25-tą rocznicę istnienia i w tym dniu uczciła ten fakt uroczystym koncertem. Przygotowania do koncertu trwały od stycznia, bowiem już wtedy orkiestra zaczęła pracować nad repertuarem, by móc zaprezentować utwory o spójnej tematyce. Koncert został poświęcony w całości muzyce filmowej i bajkowej. Zanim jednak orkiestra pojawiła się na scenie, publiczność miała okazję wysłuchać wspaniałego występu Kwintetu Instrumentów Dętych Blaszanych „Capelli Zamku Rydzyńskiego” pod przewodnictwem Mieczysława Leśniczaka wraz z wokalistą Sławomirem Olgierdem Krammem. Zespół wykonał zarówno utwory klasyczne, jak i rozrywkowe. Koncert miał też istotny akcent związany z naszą orkiestrą – niektóre aranżacje wykonane przez kwintet, zostały skomponowane przez dyrygenta Wojciecha Olejnika, który również miał okazję zaprezentować się w kilku utworach w roli trębacza. Gościnnie podczas wydarzenia wystąpił również zespół wokalny Nokband, który wykonał utwory solowe oraz wspólnie z orkiestrą.
Chcecie posłuchać nas na żywo? Uświetnić swoją uroczystość dzięki obecności orkiestry dętej?
Zapraszamy do kontaktu!